Στατιστικά

Ανάλυση αγώνα

Το «καθαρίζει» από νωρίς

Μετά κόπων και βασάνων, η Τσέλσι απέδρασε με το διπλό (0-1) από το γειτονικό Μπρέντφορντ το Σάββατο και παρέμεινε στην 1η θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Μπήκε μπροστά στο 45’, ενώ σε δύο περιπτώσεις την έσωσε το δοκάρι (23’, 75’). Καθοριστικός και ο τερματοφύλακας Μεντί, που την κράτησε όρθια στο τελευταίο 10λεπτο με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του. Στην έδρα της Γιουβέντους παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δικαίως ηττήθηκε 1-0. Ανακάμπτουν ο έμπειρος στόπερ Τ. Σίλβα και ο ντελικάτος εξτρέμ Ζίγιες, αμφίβολος ο βασικός στόπερ Ρίντιγκερ. Με καλή ψυχολογία πάει στο Λονδίνο η Μάλμε, που πέρασε σαν σίφουνας (0-3) από την έδρα της Εστερσουντ το Σάββατο και επανήλθε άμεσα στις νίκες στο σουηδικό πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με πέναλτι (42’), καθάρισε με 2 μαζεμένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (53’-56’). Στην Αγία Πετρούπολη παραδόθηκε άνευ όρων στη Ζενίτ και συνετρίβη 4-0. Εκτίει ποινή ο βασικός αμυντικός Ανέλ Αχμέντχοζιτς. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον έμπειρο μέσο Σόρεν Ρίεκς, ο οποίος έμεινε εκτός για προσωπικούς λόγους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η Τσέλσι θέλει να αφήσει πίσω της την ήττα από τη Γιουβέντους και είναι κλάσεις ανώτερη από τη Μάλμε. Η λογική λέει πως η ομάδα του Τούχελ θα καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο και δεν θα ζοριστεί απέναντι στους αδύναμους Σουηδούς.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ: Μία φορά έχουν συναντηθεί στο παρελθόν: το 2018-19 για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, η Τσέλσι πανηγύρισε 2 νίκες (3-0 εντός, 1-2 εκτός) επί της Μάλμε. Οι Λονδρέζοι δεν έχουν ηττηθεί ποτέ από σουηδική ομάδα (3-3-0), ενώ η Μάλμε έχει μόλις μία νίκη σε 7 αναμετρήσεις με Άγγλους (1-3-3).