Επιτέλους έφτασε η ώρα να επιστρέψει στις ζωές μας η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, τρεις μήνες και λίγες μέρες μετά τον τελικό της περσινής διοργάνωσης στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης. Εκεί, όπου η Λίβερπουλ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας με 2-0 της Τότεναμ. Φέτος, όπως και κάθε χρόνο, οι διεκδικητές της κούπας με τα μεγάλα αυτιά πολλοί, ενώ ανάμεσα στις 32 ομάδες που δίνουν το «παρών» στους ομίλους της διοργάνωσης, είναι και ο Ολυμπιακός.
Σε αυτό το κείμενο θα μπορείτε να ενημερώνεστε ανά πάσα στιγμή για τις βαθμολογίες και των οχτώ ομίλων και τα αποτελέσματα όλων των αγώνων του φετινού Champions League, από την πρώτη αγωνιστική μέχρι και τον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο «Ataturk Olympic Stadium» της Κωνσταντινούπολης στις 30 Μαΐου του 2020!
Οι όμιλοι:
1ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||
Παρί Σεν Ζερμέν | 5 | |||||||
Ρεάλ Μαδρίτης | ||||||||
Γαλατασαράι |
2ος όμιλος
|
3ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||||
| ||||||||||
Ντιναμό Ζάγκρεμπ |
4ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||||
Ατλέτικο Μαδρίτης | ||||||||||
|
5ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||||
6ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||
Σλάβια Πράγας |
7ος όμιλος
Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | |||||||
Μπενφίκα | ||||||||
8ος όμιλος
Αγώνες | Ν | Ι | Η | Γκολ Υπέρ | Γκολ Κατά | Βαθμοί | ||||
1 | Βαλένθια | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | 11 | ||
2 | Τσέλσι | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 9 | 11 | ||
3 |
| 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 6 | 10 | ||
4 | Λιλ | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 14 | 1 |
Τα αποτελέσματα:
1η αγωνιστική
Τρίτη 17 Σεπτεμβριου
Ιντερ - Σλάβια Πρ. 1-1
Λυών - Ζενίτ 1-1
Νάπολι - Λίβερπουλ 2-0
Σάλτσμπουργκ - Γκενκ 6-2
Ντόρτμουντ - Μπαρτσελόνα 0-0
Μπενφίκα - Λειψία 1-2
Τσέλσι - Βαλένθια 0-1
Αγιαξ - Λιλ 3-0
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
Ολυμπιακός - Τότεναμ 2-2
Κλαμπ Μπριζ - Γαλατασαράι 0-0
Παρί Σ.Ζ. - Ρεάλ 3-0
Μπάγερν - Ερ. Αστέρας 3-0
Σαχτάρ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3
Ντινάμο Ζ. - Αταλάντα 4-0
Ατλέτικο Μ. - Γιουβέντους 2-2
Λεβερκούζεν - Λοκομοτίβ Μ. 1-2
2η αγωνιστική
Τρίτη 1 Οκτωβρίου
Ρεάλ - Κλαμπ Μπριζ 2-2
Αταλάντα - Σαχτάρ 1-2
Γαλατασαράι - Παρί Σ.Ζ. 0-1
Τότεναμ - Μπάγερν 2-7
Ερ. Αστέρας - Ολυμπιακός 3-1
Μάντσεστερ Σίτι - Ντινάμο Ζ. 2-0
Γιουβέντους - Λεβερκούζεν 3-0
Λοκομοτίβ Μ. - Ατλέτικο Μ. 0-2
Τετάρτη 2 Οκτωβρίου
Γκενκ - Νάπολι 0-0
Σλάβια Πράγας - Ντόρτμουντ 0-2
Λίβερπουλ - Σάλτσμπουργκ 4-3
Μπαρτσελόνα - Ιντερ 2-1
Ζενίτ - Μπενφίκα 3-1
Λειψία - Λυών 0-2
Βαλένθια - Αγιαξ 0-2
Λιλ - Τσέλσι 1-2
3η αγωνιστική
Τρίτη 22 Οκτωβρίου
Σαχτάρ - Ντινάμο Ζ. 2-2
Ατλέτικο Μ. - Λεβερκούζεν 1-0
Κλαμπ Μπριζ - Παρί Σ.Ζ. 0-5
Γαλατασαράι - Ρεάλ 0-1
Τότεναμ - Ερ. Αστέρας 5-0
Ολυμπιακός - Μπάγερν 2-3
Μάντσεστερ Σίτι - Αταλάντα 5-1
Γιουβέντους - Λοκομοτίβ Μ. 2-1
Τετάρτη 23 Οκτωβρίου
Λειψία - Ζενίτ 2-1
Αγιαξ - Τσέλσι 0-1
Σάλτσμπουργκ - Νάπολι 2-3
Γκενκ - Λίβερπουλ 1-4
Ιντερ - Ντόρτμουντ 2-0
Σλάβια Πρ. - Μπαρτσελόνα 1-2
Μπενφίκα - Λυών 2-1
Λιλ - Βαλένθια 1-1
4η αγωνιστική
Τρίτη 5 Νοεμβρίου
Μπαρτσελόνα - Σλάβια Πρ. 0-0
Ζενίτ - Λειψία 0-2
Λίβερπουλ - Γκενκ 2-1
Νάπολι - Σάλτσμπουργκ 1-1
Ντόρτμουντ - Ιντερ 3-2
Λυών - Μπενφίκα 3-1
Τσέλσι - Αγιαξ 4-4
Βαλένθια - Λιλ 4-1
Τετάρτη 6 Νοεμβρίου
Μπάγερν - Ολυμπιακός 2-0
Λοκομοτίβ Μ. - Γιουβέντους 1-2
Παρί Σ.Ζ. - Κλαμπ Μπριζ 1-0
Ρεάλ - Γαλατασαράι 6-0
Ερ. Αστέρας - Τότεναμ 0-4
Ντινάμο Ζ. - Σαχτάρ 3-3
Αταλάντα - Μάντσεστερ Σίτι 1-1
Λεβερκούζεν - Ατλέτικο Μ. 2-1
5η αγωνιστική
Τρίτη 26 Νοεμβρίου
Γαλατασαράι - Κλαμπ Μπριζ 1-1
Λοκομοτίβ Μ. - Λεβερκούζεν 0-2
Ρεάλ - Παρί Σ.Ζ. 2-2
Τότεναμ - Ολυμπιακός 4-2
Ερ. Αστέρας - Μπάγερν 0-6
Μάντσεστερ Σίτι - Σαχτάρ 1-1
Αταλάντα - Ντινάμο Ζ. 2-0
Γιουβέντους - Ατλέτικο Μ. 1-0
Τετάρτη 27 Νοεμβρίου
Ζενίτ - Λυών 2-0
Βαλένθια - Τσέλσι 2-2
Λίβερπουλ - Νάπολι 1-1
Γκενκ - Σάλτσμπουργκ 1-4
Μπαρτσελόνα - Ντόρτμουντ 3-1
Σλάβια Πρ. - Ιντερ 1-3
Λειψία - Μπενφίκα 2-2
Λιλ - Αγιαξ 0-2
6η αγωνιστική
Τρίτη 10 Νοεμβρίου
Νάπολι - Γκενκ 4-0
Σάλτσμπουργκ - Λίβερπουλ 0-2
Ντόρτμουντ - Σλάβια Πρ. 2-1
Ιντερ - Μπαρτσελόνα 1-2
Μπενφίκα - Ζενίτ 3-0
Λυών - Λειψία 2-2
Τσέλσι - Λιλ 2-1
Αγιαξ - Βαλένθια 0-1
Τετάρτη 11 Νοεμβρίου
Σαχτάρ - Αταλάντα 0-3
Ντινάμο Ζ. - Μάντσεστερ Σίτι 1-4
Παρί Σ.Ζ. - Γαλατασαράι 5-0
Κλαμπ Μπριζ - Ρεάλ 1-3
Μπάγερν - Τότεναμ 3-1
Ολυμπιακός - Ερ. Αστέρας 1-0
Ατλέτικο Μ. - Λοκομοτίβ Μ. 2-0
Λεβερκούζεν - Γιουβέντους 0-2
Η φάση των "16":
Ατλέτικο Μαδρίτης – Λίβερπουλ (18/2)
Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν (18/2)
Τότεναμ – Λειψία (19/2)
Αταλάντα – Βαλένθια (19/2)
Νάπολι – Μπαρτσελόνα (25/2)
Τσέλσι – Μπάγερν (25/2)
Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι (26/2)
Λυών – Γιουβέντους (26/2)
Λειψία - Τότεναμ
Βαλένθια - Αταλάντα
Λίβερπουλ - Ατλέτικο Μαδρίτης
Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ
Γιουβέντους - Λυών
Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης
Μπαρτσελόνα - Νάπολι
Μπάγερν Μονάχου - Τσέλσι