pamestoixima
ΣΟΥΠΕΡ ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ!
ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Δύσκολο εμπόδιο για την Εθνική, κυνική η Ιταλία

Μετά τη νέα γκέλα της Εθνικής μας, με 1-1 εκτός έδρας, κόντρα στο Κόσοβο, όπου ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτά, δυσκολεύει πολύ περισσότερο, τις όποιες ελπίδες, της είχαν μείνει για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ.

«Όλα είναι πιο δύσκολα πλέον αλλά η πρόκριση δεν έχει χαθεί. Μοναδικός στόχος η δεύτερη θέση», οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού μας, Φαν'τ Σχιπ. Ο τελευταίος τίθεται υπό αμφισβήτηση και παρέλαση ονομάτων γίνεται στα αθλητικά άρθρα για τους πιθανούς αντικατάστάτες του. Τα ανεπιτυχή αποτελέσματα έφεραν γκρίνια και απόψε οι διεθνείς μας καλούνται να νικήσουν τη Σουηδία που έχει μόνο μία ήττα σε 11 επίσημους αγώνες (από την Ουκρανία με 1-2, στην παράταση για το Euro).

Επίσης, έφερε τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά ξεπερνώντας μάλιστα και το εμπόδιο της Ισπανίας (2-1 εντός). Με την πλάτη στον τοίχο λοιπόν, η Ελλάδα. Η Σουηδία, αντιθέτως παίζει καλό ποδόσφαιρο. Με αλλαγές, την Κυριακή νίκησε 2-1 το Ουζμπεκιστάν σε φιλικό. Ξεκάθαρη επιλογή, το διπλό στο παιχνίδι, σε αρκετά καλή απόδοση.

Η Ιταλία πρωτοπορεί στον 3ο όμιλο με 11 βαθμούς, σε πέντε αγώνες. Δεύτερη βρίσκεται η Ελβετία με 7 βαθμούς σε τρεις αγώνες. Έχει φέρει ένα over (2-1 με το Βέλγιο) σε επτά συνεχόμενους αγώνες. Τέσσερα σερί τα under της. Ενδεικτικό της προσήλωσης στο αποτέλεσμα, χωρίς να εντυπωσιάζει με μεγάλα σκορ, έπειτα και από τη μεγάλη επιτυχία της κατάκτησης του Euro 2020.

Ταυτόχρονα ξεπέρασε το αήττητο ρεκόρ της, με 36 αγώνες αήττητη (27-9-0). Η καλύτερη επίδοση σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Στο πρώτο ματς νίκησε τη Λιθουανία με 2-0 εκτός, στο 90'. Η τελευταία είναι αμυντική ομάδα που παρουσιάζει βελτιωμένη εικόνα, χάνοντας όμως 0-1, εκτός έδρας, από τη Βουλγαρία. Θα πάρω το under στο συγκεκριμένο ματς, αφού στα προκριματικά μετρούν οι νίκες, οι τρεις βαθμοί δηλαδή. Πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο σε απόδοση 3.75.