Λίγες μέρες έμειναν για να ξεκινήσει και επίσημα η νέα σεζόν στο Γιουρόπα Λιγκ 2019-20. Ηδη έγινε η κλήρωση για τους πρώτους προκριματικούς γύρους, ενώ το μεσημέρι της Τετάρτης (19/06) έγιναν γνωστά τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου που μετέχουν Αρης και Ατρόμητος. Την Α.Ε.Λ. Λεμεσού θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο προκριματικό ο Αρης, την ώρα που ο Ατρόμητος θα βρει στον δρόμο του μία εκ των Κρακόβια και Ντουνάισκα. Οι δύο ελληνικές ομάδες θα αγωνιστούν στις 25 Ιουλίου και 1 Αυγούστου.
Αναλυτικά τα ζευγάρια των προκριματικών γύρων Γιουρόπα Λιγκ
Προκριματικός γύρος (27 Ιουνίου - 4 Ιουλίου)
1. Πρόγκρες Νίντερκορν (ΛΟΥ) - Κάρντιφ Μετροπ. Γιουνιβ. (ΟΥΑ)
2. Λα Φιορίτα (ΣΜΡ) - Ενγκορντάνι (ΑΝΔ)
3. Σαντ Τζούλια (ΑΝΔ) - Γιουρόπα (ΓΙΒ)
4. Μπαλιμένα (Β. ΙΡΛ) - Ρούναβικ (Ν. ΦΕΡ)
5. Πρίστινα (ΚΟΣ) - Σεντ Τζόζεφς (ΓΙΒ)
6. Κλάκσβικ (Ν. ΦΕΡ) - Τρε Φιόρι (ΣΜΡ)
7. Μπάρι Τάουν (ΟΥΑ) - Κλίφτονβιλ (Β. ΙΡΛ)
Οι μεγάλες διοργανώσεις είναι στη Novibet
1ος προκριματικός γύρος (11 Ιουλίου - 18 Ιουλίου)
1. Μάλμε (ΣΟΥ) - Νικητής 4
2. Ορντάμπασι (ΚΑΖ) - Τορπέντο Κουταΐσι (ΓΕΩ)
3. Μακάμπι Χάιφα (ΙΣΡ) - Μούρα (ΣΛΝ)
4. Κρουσέιντερς (Β. ΙΡΛ) - Β36 Τόρσαβν (ΦΕΡ)
5. Λέφσκι Σόφιας (ΒΟΥ) - Ρουζομπέροκ (ΣΒΚ)
6. Ολίμπια Λουμπλ. (ΣΛΝ) - Ρίγας Σκόλα (ΛΕΤ)
7. Ντινάμο Τιφλίδας (ΓΕΩ) - Νικητής 2
8. Κόνας Κι (ΟΥΑ) - Κιλμάρνοκ (ΣΚΩ)
9. Νικητής 3 - Λέγκια Βαρσοβίας (ΠΟΛ)
10. Ντέμπρετσεν (ΟΥΓ) - Κουκέσι (ΑΛΒ)
11. Ιντερ Τούρκου (ΦΙΝ) - Μπρόντμπι (ΔΑΝ)
12. Ακαντέμιγια Πάντεφ (ΒΜΑ) - Ζρίνσκι (ΒΟΣ)
13. Χόνβεντ (ΟΥΓ) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (ΛΙΘ)
14. Σιρόκι (ΒΟΣ) - Καϊράτ (ΚΑΖ)
15. Βιτέμπσκ (ΛΕΥ) - Κούοπιο (ΦΙΝ)
16. ΤΣΣΚΑ Σόφιας (ΒΟΥ) - Τίτογκραντ (ΜΑΥ)
17. Τσουκαρίτσκι (ΣΕΡ) - Μπάναντς (ΑΡΜ)
18. Μόλντε (ΝΟΡ) - ΚΡ Ρέικιαβικ (ΙΣΛ)
19. Νέφτσι Μπακού (ΑΖΕ) - Σπεράντσα Νισπορένι (ΜΟΛ)
20. Αλασκέρτ (ΑΡΜ) - Μακεντόνιγια Γκιόρτσε Πέτροφ (ΒΜΑ)
21. Κρακόβια (ΠΟΛ) - Ντουνάισκα (ΣΒΚ)
22. Μπρέινταμπλικ (ΙΣΛ) - Βαντούζ (ΛΙΧ)
23. Γκζίρα (ΜΑΛ) - Χάιντουκ (ΚΡΟ)
24. Ζενές Ες (ΛΟΥ) - Τόμπολ (ΚΑΖ)
25. Νικητής 5 - Ρέιντζερς (ΣΚΩ)
26. Ζέτα (ΜΑΥ) - Φέχερβαρ (ΟΥΓ)
27. Ράντνικ (ΒΟΣ) - Σπάρτακ Τρνάβα (ΣΒΚ)
28. Κάουνο Ζαλγκίρις (ΛΙΘ) - Απόλλων Λεμ. (ΚΥΠ)
29. Μπραν (ΝΟΡ) - Σάμροκ Ρόβερς (ΙΡΛ)
30. Ραντνίτσκι (ΣΕΡ) - Φλόρα Τάλιν (ΕΣΘ)
31. Στεάουα (ΡΟΥ) - Μιλσάμι (ΜΟΛ)
32. Κορκ (ΙΡΛ) - Νικητής 1
33. Σόλιγκορσκ (ΛΕΥ) - Χιμπέρνιανς (ΜΑΛ)
34. Φόλα Ες (ΛΟΥ) - Τσικούρα (ΓΕΩ)
35. Βέντσπιλς (ΛΕΤ) - Τεούτα (ΑΛΒ)
36. Στιάρναν (ΙΣΛ) - Λέβαντια (ΕΣΘ)
37. Ντομζάλε (ΣΛΝ) - Μπάλζαν (ΜΑΛ)
38. Νικητής 7 - Χάουγκεσουντ (ΝΟΡ)
39. Λάτσι (ΑΛΒ) - Χάποελ Μπιρ Σιβά (ΙΣΡ)
40. Ριτεριάι (ΛΙΘ) - Νικητής 6
41. Μπουντούτσνοστ (ΜΑΥ) - Τρανς Νάρβα (ΕΣΘ)
42. Ντινάμο Μινσκ (ΛΕΥ) - Λιπεάγια (ΛΕΤ)
43. Σαμπάιλ (ΑΖΕ) - Ουν. Κραϊόβα (ΡΟΥ)
44. Νορσέπινγκ (ΣΟΥ) - Σεντ Πάτρικς (ΙΡΛ)
45. Πιούνικ (ΑΡΜ) - Σκούπι (ΒΜΑ)
46. Αμπερντίν (ΣΚΩ) - Ρόβανιεμι (ΦΙΝ)
47. ΑΕΚ Λάρνακας (ΚΥΠ) - Πέτροκλουμπ (ΜΟΛ)
Interwetten: Η επιτυχία είναι το σύνθημά μας (21+)
2ος προκριματικός γύρος (25 Ιουλίου – 1 Αυγούστου)
1. Νορσέπινγκ (ΣΟΥ) / Σεντ Πάτρικς (ΙΡΛ) - Ντινάμο Μινσκ (ΛΕΥ) / Λιεπάγια (ΛΕΤ)
2. Λάτσι (ΑΛΒ) / Χάποελ Μπιρ Σιβά (ΙΣΡ) - Σιρόκι (ΒΟΣ) / Καϊράτ (ΚΑΖ)
3. Αρσεναλ Τούλα (ΡΩΣ) - Νέφτσι Μπακού (ΑΖΕ) / Σπεράντσα Νισπορένι (ΜΟΛ)
4. Εσπανιόλ (ΙΣΠ) - Στιάρναν (ΙΣΛ) / Λέβαντια (ΕΣΘ)
5. Κρακόβια (ΠΟΛ) / Ντουνάισκα (ΣΒΚ) – Ατρόμητος (ΕΛΛ)
6. Νικητής 7 / Χάουγκεσουντ (ΝΟΡ) – Στουρμ Γκρατς (ΑΥΣ)
7. ΑΕΚ Λάρνακας (ΚΥΠ) / Πέτροκλουμπ (ΜΟΛ) - Λέφσκι Σόφιας (ΒΟΥ) / Ρουζομπέροκ (ΣΒΚ)
8. Νικητής 3 / Λέγκια Βαρσοβίας (ΠΟΛ) - Βιτέμπσκ (ΛΕΥ) / Κούοπιο (ΦΙΝ)
9. Ουτρέχτη (ΟΛΛ) - Ακαντέμιγια Πάντεφ (ΒΜΑ) / Ζρίνσκι (ΒΟΣ)
10. Πιούνικ (ΑΡΜ) / Σκούπι (ΒΜΑ) – Γιάμπλονετς (ΤΣΕ)
11. Λέχια Γκντανσκ – Ιντερ Τούρκου (ΦΙΝ) / Μπρόντμπι (ΔΑΝ)
12. Ζέτα (ΜΑΥ) / Φέχερβαρ (ΟΥΓ) - Μπρέινταμπλικ (ΙΣΛ) / Βαντούζ (ΛΙΧ)
13. Γκαμπάλα (ΑΖΕ) - Ντινάμο Τιφλίδας (ΓΕΩ) / Νικητής 2
14. Μαλάτιασπορ (ΤΟΥ) / Ολίμπια Λουμπλ. (ΣΛΝ) - Ρίγας Σκόλα (ΛΕΤ)
15. Ραντνίτσκι (ΣΕΡ) / Φλόρα Τάλιν (ΕΣΘ) – Αϊντραχτ Φρ. (ΓΕΡ)
16. Ντομζάλε (ΣΛΝ) / Μπάλζαν (ΜΑΛ) – Μάλμε (ΣΟΥ) / Νικητής 4
17. Μόλντε (ΝΟΡ) / ΚΡ Ρέικιαβικ (ΙΣΛ) – Τσουκαρίτσκι (ΣΕΡ) / Μπάναντς (ΑΡΜ)
18. Αμπερντίν (ΣΚΩ) / Ρόβανιεμι (ΦΙΝ) - Φόλα Ες (ΛΟΥ) / Τσικούρα (ΓΕΩ)
19. Αντβερπ (ΒΕΛ) – Βιιτόρουλ (ΡΟΥ)
20. Μπουντούτσνοστ (ΜΑΥ) / Τρανς Νάρβα (ΕΣΘ) – Ζόρια Λουάνσκ (ΟΥΚ)
21. ΤΣΣΚΑ Σόφιας (ΒΟΥ) / Τίτογκραντ (ΜΑΥ) – Οσιγιεκ (ΚΡΟ)
22. Ρόμα (ΙΤΑ) - Ντέμπρετσεν (ΟΥΓ) / Κουκέσι (ΑΛΒ)
23. Λουκέρνη (ΕΛΒ) - Ριτεριάι (ΛΙΘ) / Νικητής 6
24. Νικητής 5 / Ρέιντζερς (ΣΚΩ) - Κορκ (ΙΡΛ) / Νικητής 1
25. Βέντσπιλς (ΛΕΤ) / Τεούτα (ΑΛΒ) - Γκζίρα (ΜΑΛ) / Χάιντουκ (ΚΡΟ)
26. Στρασβούργο (ΓΑΛ) - Μακάμπι Χάιφα (ΙΣΡ) / Μούρα (ΣΛΝ)
27. Μλάντα Μπόλεσλαβ (ΤΣΕ) - Ορντάμπασι (ΚΑΖ) / Τορπέντο Κουταΐσι (ΓΕΩ)
28. Μπραν (ΝΟΡ) / Σάμροκ Ρόβερς (ΙΡΛ) – Κάουνο Ζαλγκίρις (ΛΙΘ) / Απόλλων Λεμ. (ΚΥΠ)
29. Αλκμααρ (ΟΛΛ) – Χάκεν (ΣΟΥ)
30. Αλασκέρτ (ΑΡΜ) / Μακεντόνιγια Γκιόρτσε Πέτροφ (ΒΜΑ) - Στεάουα (ΡΟΥ) Μιλσάμι (ΜΟΛ)
31. Λοκομοτίβ Πλ. (ΒΟΥ) - Ράντνικ (ΒΟΣ) / Σπάρτακ Τρνάβα (ΣΒΚ)
32. Γούλβς - Κρουσέιντερς (Β. ΙΡΛ) / Β36 Τόρσαβν (ΦΕΡ)
33. Αρης (ΕΛΛ) – Α. Ε. Λ. Λεμεσού (ΚΥΠ)
34. Ζενές Ες (ΛΟΥ) / Τόμπολ (ΚΑΖ) – Σετούμπαλ (ΠΟΡ)
35. Χόνβεντ (ΟΥΓ) / Ζαλγκίρις Βίλνιους (ΛΙΘ) - Σαμπάιλ (ΑΖΕ) / Ουν. Κραϊόβα (ΡΟΥ)
36. Σόλιγκορσκ (ΛΕΥ) / Χιμπέρνιανς (ΜΑΛ) – Εσμπιεργκ (ΔΑΝ)
37. Κόνας Κι (ΟΥΑ) / Κιλμάρνοκ (ΣΚΩ) – Παρτιζάν (ΣΕΡ)