pamestoixima
ΣΟΥΠΕΡ ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ!
ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Παλεύει η Ελβετία, σκληρή άμυνα η Ιταλία

Στις 19:00, στο Κρεστόβσκι της Αγίας Πετρούπολης, η Ισπανία αντιμετωπίζει την Ελβετία για την προημιτελική φάση του Euro 2020.

Η Ελβετία έζησε τεράστιες στιγμές στην ποδοσφαιρική ιστορία της, αποκλείοντας τους Γάλλους στα πέναλτι (5-4), 3-3 η κανονική διάρκεια. Προηγήθηκε στο 15' με τον Σεφέροβιτς, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3 και κατάφερε μάλιστα να φέρει στα ίσα το εις βάρος της 1-3 από το 80' και έπειτα!

Ο Πέτκοβιτς παρατάσει την ομάδα του με ενισχυμένο κέντρο (5 χαφ) και τους Σεφέροβιτς και Εμπολό μπροστά να παλεύουν επιθετικά. Έχουν σκοράρει στα περισσότερα ματς τους. Σημαντική απουσία του αρχηγού Τζάκα. Σε όλα της τα παιχνίδια όμως, δέχθηκε γκολ.

Έχει φέρει τρία στα τέσσερα παιχνίδια της goal/goal και απέναντι στην όχι καλή άμυνα των Ισπανών θα βρει χώρους για να πετύχει κάποιο τέρμα.

Η Ισπανία με τον Μοράτα, που δεχόταν πίεση από μερίδα των οπαδών της, έφτασε τελικά στους 16. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό η μεγάλη κατοχή μπάλας που έχει στα ματς με κοντινές πάσες. Συχνά δείχνει να δυσκολεύεται ενώ τελικά καταφέρνει και προχωρά. 3-3 στην κανονική διάρκεια απέναντι στην Κροατία και σπουδαία νίκη στον έξτρα χρόνο με 5-3.. Αμυντικά έχει αδυναμίες και ο Λουίς Ενρίκε προσπαθεί να βρει λύσεις. Όλμο, Μοράτα και Σαράμπια επιθετικά, σε ένα 4-3-3. Μόνο σε ένα ματς της δεν σκόραρε (0-0 κόντρα στη Σουηδία).

Βάσει των ανωτέρω επιλέγω το goal/goal.

Στο Άλιανζ Αρένα του Μονάχου (22:00) η Ιταλία αντιμετωπίζει το Βέλγιο για τη φάση των “8” του Euro 2020.

Οι Βέλγοι νίκησαν με 1-0 σκορ τους Πορτογάλους με μακρινό σουτ του Θόργκαν Αζάρ στο 42'. Υπερασπίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα στην επανάληψη περιορίζοντας τα ατού του αντιπάλου. Μεγάλη αμφιβολία υπάρχει για τη συμμετοχή ή όχι απόψε των Ντε Μπρόινε και Έντεν Αζάρ εξαιτίας των τραυματισμών που είχαν. Χωρίς αυτούς η τροφοδοσία των επιθετικών δυσκολεύει. Επτά νίκες στα οκτώ τελευταία μετρά το Βέλγιο.

Στην Ιταλία, χρειάστηκε η παράταση για να πάρουν τελικά την πρόκριση, εις βάρος των Αυστριακών. 0-0 η κανονική διάρκεια και 2-1 με τους Κιέζα, Πεσίνα που ήρθαν από τον πάγκο. 31 σερί ματς αήττητη (26-5-0). Έσπασε μετά από 1.168 αγωνιστικά λεπτά, το ρεκόρ χωρίς να δεχθεί γκολ.. Αμφιβολία για τον Κιελίνι που λογικά όμως, θα ξεκινήσει βασικός στο κέντρο της άμυνας της «σκουάντρα ατζούρα». 2-0 νίκησαν οι Ιταλοί τους Βέλγους στο Euro 2016, η πιο πρόσφατη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ελαφρύ προβάδισμα για την Ιταλία κάτι που φαίνεται στις αποδόσεις των μπουκμέικερς. Επιλέγω το σύνολο 2-3 γκολ στο ματς.