pamestoixima
ΣΟΥΠΕΡ ΔΩΡΟ* ΣΤΟ PS REWARDS ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ!
ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Ζόρια για τη Νασιονάλμανσαφτ

Στο «Πούσκας Αρένα» η Ουγγαρία κοντράρεται με την Γαλλία (16:00) για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2020 .

Οι Ούγγροι πάλεψαν απέναντι στην Πορτογαλία και άντεξαν για 84 λεπτά την πίεση που δέχθηκαν στα καρέ τους. Υπέκυψαν όμως, μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκαν και υπέπεσαν σε πέναλτι που εκμεταλεύτηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, χάνοντας με 0-3 σκορ. Ο Μάρκο Ρόσι αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με τον ίδιο τρόπο. Δύσκολα όμως μπορεί να πάρει κάτι από την παγκόσμια πρωταθλήτρια που παρουσιάζεται ιδιαίτερα ισχυρή.

Από το 1971 έχει να κερδίσει τους γάλλους σε διεθνές επίπεδο. Έκτοτε μετρά τρεις ήττες. Σε επτά αγώνες από το 1964 τρεις νίκες, τρεις ήττες και μία ισοπαλία, η προϊστορία των μεταξύ τους ματς.

Η Γαλλία μας εντυπωσιάζει με την αποτελεσματικότητα της και όχι με το φαντεζί ποδόσφαιρο που θα θέλαμε ίσως, να παίξει. Ο Ντιντιέ Ντσεσάμπ έχει πολύ μεγάλο βάθος στο ποιοτικό ρόστερ που διαθέτει. Μ' Μπαπέ και Γκριζμάν στα άκρα της επίθεσης και Μπενζεμά στην κορυφή. Κόντρα στην Γερμανία πήρε τη νίκη που ήθελε πάρα πολύ, με αυτογκολ του Χούμελς στο 20'. Τα χαφ τα πήγαν πάρα πολύ καλά (Πογκμπά, Καντέ), η άμυνα και τα στόπερ έδειξαν σχεδόν υποδειγματική λειτουργία. Μπορούσε να σημειώσει και άλλα τέρματα. Πιστεύω ότι ο Ντεσάμπ θα επιδιώξει να πάρει «επαγγελματική» νίκη με μηδέν παθητικό και να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο. Μεγάλο ρόλο παίζει και η διαφορά τερμάτων κάτι που το γνωρίζουν και σαφώς θα πρέπει να δώσουν μεγάλη βαρύτητα. Διπλό με προσοχή στα μετόπισθεν για την Γαλλία δηλαδή, διπλό και no goal.

Η τυπικά γηπεδούχος και πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει στο «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου την Γερμανία (19:00).

Με το Ρονάλντο να μην το βάζει κάτω στα 36 του, αγωνιζόμενος σε πέντε συνεχή Euro πέτυχε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (το ένα με πέναλτι) με την Ουγγαρία. Η Πορτογαλία έδειξε σε όλους ότι πήγε στο Euro για να μείνει πολύ καιρό, με πολλά πράγματα στις αποσκευές της (όπως είπε και ο «δικός μας» Φερνάντο Σάντος). Ξεπέρασε τον Πλατινί στον πίνακα σκόρερ σε Euro με 11 γκολ!

Φόρτσαραν οι Πορτογάλοι στα τελευταία λεπτά (βλέπε παραπάνω), και πήραν αυτό που ήθελαν, τη νίκη. Χωρίς απουσίες κόντρα στη νασιονάλμανσαφτ.

Οι Γερμανοί δεν πείθουν και δεν είναι δεμένη ομάδα. Γενικώς δεν. Φάνηκε αυτό κόντρα σε έναν σκληρό αντίπαλο όπως οι Γάλλοι. Δύσκολα μπορεί να αλλάξει πράγματα ο Λεβ που δεν έχει απόντες.

Εάν οι Γερμανοί παρουσιάσουν το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο και σχήμα, πολύ πιθανό οι Μπρούνο Φερνάντες και Ρονάλντο να εκμεταλευτούν τις αδυναμίες τους και να πάρουν τη νίκη για την ομάδα τους. Καλύπτω και την ισοπαλία καθώς οι Γερμανοί είναι πάντοτε δυσκολοκατάβλητοι.