fonbet
ΔΩΡΟ* ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ! PROMO CODE: BEE120
ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Μία τελευταία ευκαιρία για το Λαύριο

Με μπόλικο κόπο και... ιδρώτα, ο Προμηθέας έκανε το 2-0 στη σειρά επί του Λαυρίου για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League, επικρατώντας το Σάββατο 68-66 στην Πάτρα.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και σε αυτό, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά λίγο έλειψε να πληρώσει τα συνολικά 23 λάθη της, χάνοντας μια καλή διαφορά από την τρίτη περίοδο και μετά. Ωστόσο στο τέλος έδιεξε πιο έτοιμη πνευματικά, έβαλε τα μεγάλα σουτ ανατρέποντας το 53-60 και με ένα επιμέρους 15-6 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Εκείνο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους ήταν το πολύ καλό ποσοστό πίσω από τα 6.75 μ., με 11/23 τρίποντα, τα 7 εκ των οποίων μάλιστα ήρθαν από τον Χάρη Γιαννόπουλο!

Από την άλλη, για ακόμα μια φορά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχασε στις λεπτομέρειες σε αυτήν τη σειρά παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Κάρτερ (29 πόντους, 4 ριμπάουντ). Ωστόσο, πληρώθηκαν από τα άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (5/19), αλλά και από την αντίστοιχα 9 ασίστ για 20 λάθη.

Τα πράγματα πλέον είναι απλά. Με νίκη το Λαύριο μένει ζωντανό στο κυνήγι της ανατροπής και της πρόκρισης, ενώ σε αντίθετη περίπτωση, ο Προμηθέας βγάζει... σκούπα και πάει με πανηγυρικό τρόπο στον τελικό. Η εικόνα των δύο ομάδων όμως, τόσο στα ημιτελικά, όσο και σε όλη τη σεζόν δεν είναι για 3-0 υπέρ των Πατρινών. Περιμένω και πάλι ματς θρίλερ, με τους γηπεδούχους να θεωρώ πως θα βγάλουν αντίδραση και θα μειώσουν σε 2-1 νίκες.

Από ειδικά στοιχήματα έχω ξεχωρίσει τις ασίστ του Τζέριαν Γκραντ. Ο γκαρντ του Προμηθέα μέχρι στιγμής σε 5 ματς των πλέι οφ έχει 39 ασίστ, κάτι που μεταφράζεται σε 7.8 ανά παιχνίδι! Ειδικά στα ημιτελικά έχει αφοσιωθεί πιο πολύ στο δημιουργικό κομμάτι, αφού η άμυνα του Λαυρίου είναι προσαρμοσμένη πάνω του ώστε να τον περιορίσει επιθετικά. Με βάση τα παραπάνω λοιπόν έχει αξία το Over 6.5 ασίστ για τον Αμερικανό γκαρντ.